»MUSZTRA i UMUNDUROWANIE

Umundurowanie

UMUNDUROWANIE

Ogólne zasady noszenia munduru

1. Każdy członek ZHP ma obowiązek dbania o mundur i utrzymywania go w należytym porządku.

2. Każda jednostka organizacyjna ZHP dąży do pełnego umundurowania swoich członków oraz dba, aby w czasie wspólnych zajęć harcerskich wygląd członków jednostki był jednolity.

3. Podczas występowania razem z daną jednostką organizacyjną ZHP instruktor powinien nosić umundurowanie zgodne z zasadami przyjętymi w tej jednostce.

4. Odznaki organizacyjne (Krzyż Harcerski, Znaczek Zucha) oraz oznaczenia funkcji noszone są wyłącznie na koszulach mundurowych i bluzach mundurowych. Harcerze przed złożeniem Przyrzeczenia Harcerskiego noszą na miejscu Krzyża Harcerskiego srebrną lilijkę wzoru ZHP. Na pozostałych ubraniach oraz strojach galowych ZHP dopuszcza się noszenie miniaturki Krzyża Harcerskiego, opcjonalnie wraz z podkładką oznaczającą stopień instruktorski. W czasie ogłoszonej żałoby na Krzyż Harcerski nakłada się czarną przepaskę.

5. Koszulę mundurową nosi się wpuszczoną w spódnicę, krótkie lub długie spodnie.

6. Mundurowe nakrycie głowy noszone jest wtedy, gdy nie przeszkadza w wykonywanych czynnościach. Do munduru nie nosi się nakryć głowy innych niż regulaminowe, chyba że spowodowane jest to warunkami atmosferycznymi. W pomieszczeniach zamkniętych nie nosi się nakryć głowy, z wyjątkiem sytuacji ujętych w zasadach ceremoniału

harcerskiego.

7. W przypadku zajęć harcerskich wykonywanych w strojach innych niż mundur zaleca się noszenie koszulek ZHP, koszulek drużyny, wybranych przez dane środowisko bluz, swetrów oficerskich itp. jednolicie w całym środowisku w celu wizualnego podkreślenia jego spójności.

8. W sytuacjach opisanych w p.7 zalecane jest noszenie chust środowiska na szyi w sposób skautowy.

9. Chusta narodowa jest przeznaczona do oznaczania przynależności do ZHP w kontaktach ze skautami z innych krajów oraz do reprezentowania ZHP poza granicami kraju. Prawo do stałego noszenia chusty narodowej w kraju przysługuje wyłącznie członkom władz naczelnych (Rady Naczelnej ZHP, Głównej Kwatery ZHP, Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP, Naczelnego Sądu

Harcerskiego ZHP), mianowanym instruktorom zespołów GK ZHP i Drużynie Reprezentacyjnej ZHP podczas pełnienia obowiązków reprezentacyjnych. Niedopuszczalne jest wykorzystywane chusty narodowej jako chusty środowiska.

10. Dobór dolnej części umundurowania powinien uwzględniać warunki atmosferyczne. Podwijanie rękawów w koszuli mundurowej powinno uwzględniać warunki atmosferyczne oraz zwyczaje przyjęte w jednostce.