»PORADNIK » WĘZŁY

Węzły

Węzeł Babski babski.jpg 

Nie należy go stosować. Jest to nieprawidłowo nazwany węzeł płaski. Niepewny w pracy, po zaciśnięciu trudny do rozwiązania.

 

Węzeł PlaskiWęzeł Płaski
Służy do łączenia dwu lin o zbliżonych średnicach. Nie należy go stosować przy silnym obciążeniu, gdyż zaciska się i jest trudny do rozwiązania, niszczy linę.



osemkaWęzeł Ósemka 
Jest to zgrubienie liny, które zabezpiecza ją przed wysunięciem się np. z bloku. Łatwiejszy w rozwiązywaniu od supła.

 

 

Węzeł RatowniczyRatowniczy
Węzeł ten ma szerokie zastosowanie, umiejętność jego sprawnego wiązania obowiązują każdego harcerza. Za jego pomocą robi się na końcu liny oko do cumowania, może być użyty do połączenia dwu lin. Typowe zastosowanie to zabezpieczenie człowieka w trudnych warunkach pracy na pokładzie, za burtą lub na wysokości. Pętla tego węzła nie zaciska się nawet przy dużym obciążeniu.

 

namiotowyWęzeł Namiotowy 
Popularny harcerski węzeł do przymocowania linki naciągającej namiot do troka przy namiocie.
Węzeł namiotowy jest używany równierz przy wiązaniu żerdzi tworzących ostrosłup przy budowie szałasu, wigwamu. Węzeł ten ma też zastosowania przy budowie pionierki obozowej jako początkowy węzeł ściągający dwie żerdzie do siebie.

 

Węzeł Bramszotowy

Węzeł pochodny węzła szotowego. Inaczej szotowy podwójny. Tak jak węzeł szotowy stym że podczas oplatania pętli należy to wykonać dwa razy za każdym razem wsadzjąc końcówkę pod linkę wierzchnią.Zastosowanie silne mocowanie dwóch lin lub linki na pętli. Linka może być cieńsza niż ta użyta do stworzenia pętli. Można stworzyć węzeł szotowy potrójny, poczwórny itd., ale nie ma to większego znaczenia dla siły tego węzła.

 

ppWęzeł Cumowniczy + sztyk 
Najprostszy węzeł cumowniczy.Służy do cumowania na palu i pierścieniu, jest dodatkowo zabezpieczony półsztykiem w tym przypadku sztykiem czyli podwójnym zabezpieczeniem węzła cumowniczego.

 

 

 

FlagowyWęzeł Flagowy 
Węzeł używany do wiązania flag, oraz bander nie mających chomątek i klamer. Łatwy do wiązania, błyskawiczny w rozwiązywaniu, wystarczy pociągnąć za wolny koniec liny, aby całkowicie się rozwiązał.


Węzeł Holowniczy 
Węzeł znajduje zastosowanie do łączenia końców dwóch lin o różnych grubościach i konstrukcji, silnie obciążonych np. hol. Węzeł holowniczy jest formą węzła krzyżowego i inaczej nazywany jest krzyżowy podwójny, istnieją dalsze - bardziej skomplikowane formy tego węzła - czyli węzły krzyżowe wielokrotne.

 

 

 Węzeł Kapitański-Kajdanki
Węzeł ten można zastosować tam gdzie zachodzi potrzeba użycia dwóch pętli wykonanych z jednej liny w obojętnym miejscu na jej długości. Węzeł Kapitański przez harcerzy nazywany jest potocznie "kajdanki" ponieważ wsadzając ręce w dwa otwory-lina idealnie zaciska się na przegóbach dłoni i działają jak kajdanki.

 

 

Pętla StałaKluczka -Pętla Stała 
Pętla Stała nie zaciskająca się. Silnie zaciska się pod obciążeniem.
Druga nazwa to "Kluczka"

 

 

 

Pętla przesuwna

 Pętla Przesuwna-Kluczka Ruchoma 

Kluczka ruchoma jeden z podstawowych węzłów - punkt wyjścia do innych węzłów. Najszybszy sposób na tymczasowe przymocowanie linki do palika, utworzenie ruchomej pętli. 

 

 

Refowy

Węzeł Refowy 

Stosuje się go do łączenia dwu lin o zbliżonych średnicach w wypadku potrzeby szybkiego zwolnienia połączenia. Typowe zastosowanie to wiązanie refsejzingi przy refowaniu żagli.

  

 

RożkowyWęzeł Rożkowy  
Węzeł który jest podobny do pętli przesuwnej lecz całe sedno tkwi w zastosowaniu tego węzła.


 

 

 

Skrót KapitańskiSktót Kapitański 
Węzeł ten można zastosować tam gdzie zachodzi potrzeba użycia dwóch pętli wykonanych z jednej liny w obojętnym miejscu na jej długości. Skrót z węzłem kapitańskim:sposób na skrócenie liny dowolnej długości. Przez uszy  przeplatamy linkę i zakańczamy węzłem. Całość skraca nam linę o dowolną długość.

 

SzotowyWęzeł Szotowy 
Popularny węzeł, łatwy i szybki w wiązaniu. Możliwy do zawiązania na pętli lub linie. Gdy posiada pętelkę wówczas nazywany jest węzłem flagowym.
Dobry do szybkiego łączenia linek o różnej długości - lecz o niezbyt silnym naciągu. W wypadku dużych naprężeń lub bardzo gładkiej liny lepiej jest używać kombinację węzła szotowego czyli węzeł bramszotowy.


 

 

Związ Wantowy, Tkacki, ZderzakowyZwiąz Wantowy
Prosty węzeł składający się z dwóch supłów.

Do szybkiego doraźnego łączenia linek. Może też służyć do zaciśnięcia łączenia na palu.Ciągnąc za supły węzeł można rozszerzyć tworząc w środku oko. Węzeł nie rozwiązuje się wtedy i można go ponownie zaciągnąć. Węzeł nazywany czasem węzłem wantowym z powodu używania do wiązania want. Inne nazwy to zderzakowy, rybacki, tkacki.

 

Topowy

Topowy-Róża Topowa  

Związane za pomocą węzła topowego trzy pętle z liny włókiennej wykorzystuje się do nałożenia węzła na top masztu do mocowania innych elementów, np. odciągi. Środkowe oko nie zaciska się, dlatego węzeł źle pracuje na cienkich masztach.

 

 

 Wyblinka Wantowy Drabinkowy

Używany do zawiązania linki na linie lub przedmiocie o większej średnicy lub obwodzie. Typowe zastosowanie to wiązanie wyblinek (linowych szczebli) na wantach. Węzeł mocno trzyma po obciążeniu i namoknięciu trudno się rozwiązuje, pracując na szarpanie przeciera linę - dlatego nie należy go używać do cumowania.

 



29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele"

29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

Krąg Instruktorski "Dęby"

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Dolnośląska
Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica 
tel./fax: +48 748520179
e-mail: swidnica@zhp.pl
www.swidnica.zhp.pl


Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.