»GALERIE
»FOTO GALERIE 2016-2020

Zimowisko Szczepu Harcerskiego

Zimowisko w Sokołowsku zaczęliśmy z przytupem. Dla większości Sokołowsko i ośrodek Radosno jest jak drugi dom - znamy go bardzo dobrze, czego jeszcze przed piątkowym wieczorem nie mogliśmy powiedzieć o imionach młodszych zuchów i harcerzy. Na szczęście, biorąc udział w zajęciach integracyjnych organizowanych przez naszego przybocznego, udało nam się poznać resztę członków naszego Szczepu.

Dopiero w sobotę zaczęła się prawdziwa praca - dzień rozpoczęliśmy jednak na luzie, zjeżdżając na sankach i biorąc udział w zwiadzie po miasteczku. Zapoznaliśmy się między innymi z twórczością i życiorysem Krzysztofa Kieślowskiego, zobaczyliśmy prawosławną cerkiew pw. św. Archanioła Gabriela z początku XX wieku, zespół dawnego Sanatorium dr Brehmera z drugiej połowy XIX w., oraz podziwialiśmy drewnianą zabudowę ulicy Głównej.

Poobiedni blok zajęciowy poświęciliśmy rozpisywaniu prób na sprawności. Jako harcerze starsi zwracaliśmy szczególną uwagę na sprawności dwu- i trzygwiazdkowe, stanowiące dla nas największe wyzwanie. Oprócz wybrania sprawności indywidualnych, każdy z nas spotkał się z Kapitułą Stopni Starszoharcerskich na podsumowaniu dotychczasowej pracy w drużynie.

Drugi blok zajęciowy zorganizowała druhna Gosia - drużynowa Leśnych Tropicieli. Na tapetę wzięliśmy symbolikę ZHP. Braliśmy udział w turnieju wzorowanych na show “Kocham Cię Polsko”, który przetestował nasze umiejętności wyniesione z drużyny harcerskiej. Dzień zakończyliśmy wieczorem gier planszowych.

Niedzielny poranek rozpoczął pierwszy na zimowisku rozkaz. Po obfitym śniadaniu z całym Szczepem wyszliśmy na sanki, korzystając z zimowej aury Sokołowska. Podczas pierwszego bloku zajęciowego skupiliśmy na szyfrach harcerskich i sposobach sygnalizacji. Ćwiczyliśmy nadawanie informacji za pomocą chorągiewek i sprawdzaliśmy się w roli stacji nadawczej i odbiorczej. Podczas zajęć część kadry wyszła na zewnątrz, aby układać ognisko na ostatni wieczór z zuchami. Około godziny 17:00 spotkaliśmy się z Leśnymi Tropicielami i ich rodzicami, aby pożegnać się z najmłodszymi w naszym Szczepie. Szczęśliwcy złożyli obietnicę zuchową, cała gromada otrzymała również dyplomy ukończenia cyklu sprawnościowego. Wieczór okazał się owocny również dla druhny Alicji, która otrzymała w końcu upragniony, zielony sznur.

W poniedziałek czekała na nas pierwsza na zimowisku większa wyprawa - wzięliśmy na cel schronisko “Andrzejówka”, oddalonego od naszego “Radosna” o kilka kilometrów. Śnieg po kolana umilał nam wędrówkę do najlepszej górki saneczkowej w okolicy. Harcerze starsi na stoku nie mieli sobie równych, dzięki czemu w nagrodę udali się do schroniska na gorącą czekoladę.

Po obiedzie i krótkim czasie wolnym, który poświęciliśmy na spełnianiu wymagań na wyższe stopnie, skupiliśmy się na survivalu. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwu w górach i komunikacji z WOPRem i GOPRem, testowaliśmy różne sposoby wzywania pomocy w sytuacjach kryzysowych. Dzięki druhowi Oskarowi uczestniczyliśmy w ćwiczeniu zaprojektowanym przez Alanza V. Panda - eksperta od zagadnień związanych z przeżyciem na pustyni, szefa Wydziału Pustyni w Centrum Informacji o Arktyce, Pustyniach i Tropiku Uniwersytetu Sił Powietrznych w Bazie Sił Powietrznych Maxwell. Naszym zadaniem było wybranie piętnastu przedmiotów, które pomogą nam w przetrwaniu w bardzo trudnych warunkach i uporządkowanie ich w kolejności od najważniejszej do najmniej przydatnej rzeczy. Demokratycznie udało nam się ustalić wspólny ranking, dzięki któremu zakończyliśmy eksperyment z wynikiem pozytywnym.

Podczas drugich zajęć skupiliśmy się na historii ZHP - zajęcia po raz pierwszy prowadziła dla nas świeżo upieczona przyboczna, samarytanka Martyna Czerniec.

Wieczór dla całego Szczepu okazał się bardzo wyjątkowy - braliśmy udział w kominku o Andrzeju Małkowskim, bohaterze naszej drużyny, podczas którego przybliżyliśmy sobie postać jednego z założycieli harcerstwa polskiego. Tradycyjnie została również przyznana sprawność Niezawodny Harcerz - tym razem przodowali harcerze młodsi, sprawność otrzymało aż 8 osób.

Wtorek minął nam na przygotowaniach do festiwalu piosenki hufca, który odbędzie się już za półtora miesiąca. W przerwie między wyjściem na sanki a blokami zajęciowymi zorganizowaliśmy pierwsze próby, wybraliśmy odpowiednie piosenki i od razu zaczęliśmy ćwiczyć do występu. Mimo że nikt z nas nie jest profesjonalnym muzykiem, uznaliśmy, że to doskonała okazja, żeby poćwiczyć nasze umiejętności i postawiliśmy sobie za cel zaśpiewanie “Naszej wędrówki’ w trzech głosach.

Zajęcia popołudniowe przygotowała dla nas druhna Martyna i przybliżyła nam strukturę ZHP na “poziomie wyżej”. Skupiliśmy na zadaniach Kwatery Głównej i poszczególnych zespołów hufca, oraz przypomnieliśmy sobie stopnie harcerskie i instruktorskie całej kadry Szczepu.

Druhna Julia Chruścik wprowadziła nas w życiorys Andrzeja Małkowskiego i utrwaliła z nami najważniejsze fakty z jego życia. Odbyła się dyskusja na temat autorytetów, wspólnie zastanawialiśmy się jak możemy wprowadzać w życie ideały, które popularyzował Andrzej Małkowski. Pracowity dzień pełen zaliczeń zadań na stopnie starszoharcerskie zwieńczyły śpiewanki z zespołem Sherpa.

 


29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele"

29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

Krąg Instruktorski "Dęby"

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Dolnośląska
Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica 
tel./fax: +48 748520179
e-mail: swidnica@zhp.pl
www.swidnica.zhp.pl


Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.