OBRZĘDOWOŚĆ DRUŻYNY, GROMADY
Data wpisu: 14-12-2013 | Dział:
OBRZĘDOWOŚĆ DRUŻYNY, GROMADY Obrzędowość to zbiór zwyczajów, symboli i obrzędów, stanowiących część tradycji oraz odrębności, wprowadzających specyficzny nastrój oraz integrujących harcerzy. Stanowią oprawę zajęć i imprez harcerskich.Obrzędowość jest głównym składnikiem tradycji jednostek harcerskich, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, dlatego niemożliwe jest jednoznaczne jej opisanie. Różnice pomiędzy poszczególnymi obrzędami są duże nawet u jednostek działających w niewielkiej odległości od siebie, nie mówiąc o tych, które dzielą duże dystansy.
ZBIÓRKI Z HISTORII ZHP
Data wpisu: 22-10-2016 | Dział:
ZBIÓRKI Z HISTORII ZHP
HISTORIA HARCERSTWA
Data wpisu: 07-12-2013 | Dział:
HISTORIA HARCERSTWA HISTORIA ZHP22.02.1857 r.- ur. się Robert Stephenson Baden Powell. Dzień 22.02 obchodzony jest na całym świecie jako dzień myśli braterskiej. 1876 r.- Baden Powell zaciąga się do 13 pułku huzarów w Indiach wschodnich.
ZWYCZAJE PRZY PRZYRZECZENIU HARCERSKIM
Data wpisu: 25-12-2013 | Dział:
ZWYCZAJE PRZY PRZYRZECZENIU HARCERSKIM Miejsce Jest to moim zdaniem drugi po atmosferze strategiczny element dla organizacji Przyrzeczenia. Na wybór i aranżację miejsca mógł wpływać nie tylko względy estetyczne, ale także ideologiczne.
TERENOZNWSTWO
Data wpisu: 13-10-2016 | Dział:
TERENOZNWSTWO
PRZYGOTOWANIE BIEGU HARCERSKIEGO
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
PRZYGOTOWANIE BIEGU HARCERSKIEGO PRZYGOTOWANIE BIEGU CELE BIEGUJak każde zadanie wychowawcze, bieg powinien mieć określone cele. Najogólniej można je zdefiniować następująco- kształtowanie, sprawdzenie i utrwalenie zaradności harcerzy, ich wiedzy i umiejętności- praktyczne zakończenie próby na stopień harcerski- ewaluacja realizacji programu drużyny i jej członków- przybliżenie atrakcyjnych form pracy harcerskiej nowym członkom drużyny- zgranie zastępów, wytworzenie więzi i współdziałania członków zastępów.
RODZAJE BIEGÓW HARCERSKICH
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
RODZAJE BIEGÓW HARCERSKICH RODZAJE BIEGÓWJak już zostało wspomniane, biegi są formą ewaluacji wiedzy, umiejętności i wychowania harcerskiego. W zależności od przyjętego kryterium można wyróżnić kilka grup rodzajów biegów:A. Biegi inicjacyjne.Celem tych biegów jest z jednej strony pokazanie atrakcyjności harcerstwa w formie zabawowej, zaś z drugiej – potwierdzenie w sposób niezwykły wtajemniczenia adepta w życie harcerskie. Są to: biegi biszkoptów, po chustę i barwy, próba harcerza.
JAKIE TRASY BIEGÓW HARCERSKICH
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
JAKIE TRASY BIEGÓW HARCERSKICH TRASY BIEGÓWDobierając trasę biegu dąży się do tego, by czas biegu dla każdego patrolu był jak najkrótszy, by patrole nie spotykały się i nie tworzyły się kolejki przed punktami kontrolnymi. Poniżej przytoczona jest kwalifikacja tras według W. Śliwerskiego
ZBIÓRKA W TERENIE
Data wpisu: 22-10-2016 | Dział:
ZBIÓRKA W TERENIE Zasady dobrej zbiórki w tereniePrzypomnijmy sobie teraz zasady dobrej zbiórki i zobaczmy, czy sprawdzają się one również w przypadku zbiórek terenowych.1. Zasada logicznego ciągu - hm...wszystko co robimy (zbiórki też !!!) powinno mieć jakiś sens, czyli popularnie mówiąc "trzymać się kupy".
GRY TERENOWE
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
GRY TERENOWE Gry terenoweZgodnie z zapowiedzią przedstawiam opis kilku gier wymyślonych przez pierwszych harcmistrzów, które nieco zmodyfikowane, można z powodzeniem stosować dzisiaj na zbiórkach, biwakach i obozach. Aby gra udała się, musi być wspaniałą przygodą, jej organizator udoskonala ją i pozwala na twórczą fantazję uczestnikom. Harcerska gra musi mieć coś, co ją „poniesie” i nigdy nie wiadomo kiedy i jak się skończy. Finał powinien zaskoczyć jej uczestników i wypaść w momencie, gdy wszyscy są najbardziej rozgrzani.
BIEGI HARCERSKIE
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
BIEGI HARCERSKIE BIEGI HARCERSKIEBiegi harcerskie cieszą się wielkim wzięciem, a to z powodu wielkiej rozmaitości ćwiczeń, szeregu niespodzianek, emulacji między poszczególnymi grupami i tej ufności w siebie, że zadania, choćby najtrudniejsze, potrafi się wykonać, bo wszystkie przeszkody są ułożone właśnie na miarę sił zastępu Tak pisał Zygmunt Wyrobek, doświadczony pedagog i wychowawca harcerzy w książce pt. Harcerz w polu, wydanej w 1926 r., w dwa lata po zlocie skautów w Kopenhadze, gdzie narodził się bieg harcerski.
ZASTĘP SWOJSKA WIARA
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
ZASTĘP SWOJSKA WIARA HARCERSKA RODZINA - ZASTĘP   Zastęp, to harcerska rodzina. Ale różne bywają rodziny - jedne się kochają, inne stale kłócą. Wy dążyć powinniście do tego, aby być rodziną wzorową, maksymalnie zżytą, rozumiejącą się bez zbędnych słów. A przede wszystkim rodziną trwałą.