»PORADNIK
RODZAJE BIEGÓW HARCERSKICH
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
RODZAJE BIEGÓW HARCERSKICH RODZAJE BIEGÓWJak już zostało wspomniane, biegi są formą ewaluacji wiedzy, umiejętności i wychowania harcerskiego. W zależności od przyjętego kryterium można wyróżnić kilka grup rodzajów biegów:A. Biegi inicjacyjne.Celem tych biegów jest z jednej strony pokazanie atrakcyjności harcerstwa w formie zabawowej, zaś z drugiej – potwierdzenie w sposób niezwykły wtajemniczenia adepta w życie harcerskie. Są to: biegi biszkoptów, po chustę i barwy, próba harcerza.
JAKIE TRASY BIEGÓW HARCERSKICH
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
JAKIE TRASY BIEGÓW HARCERSKICH TRASY BIEGÓWDobierając trasę biegu dąży się do tego, by czas biegu dla każdego patrolu był jak najkrótszy, by patrole nie spotykały się i nie tworzyły się kolejki przed punktami kontrolnymi. Poniżej przytoczona jest kwalifikacja tras według W. Śliwerskiego
ZBIÓRKA W TERENIE
Data wpisu: 22-10-2016 | Dział:
ZBIÓRKA W TERENIE Zasady dobrej zbiórki w tereniePrzypomnijmy sobie teraz zasady dobrej zbiórki i zobaczmy, czy sprawdzają się one również w przypadku zbiórek terenowych.1. Zasada logicznego ciągu - hm...wszystko co robimy (zbiórki też !!!) powinno mieć jakiś sens, czyli popularnie mówiąc "trzymać się kupy".
GRY TERENOWE
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
GRY TERENOWE Gry terenoweZgodnie z zapowiedzią przedstawiam opis kilku gier wymyślonych przez pierwszych harcmistrzów, które nieco zmodyfikowane, można z powodzeniem stosować dzisiaj na zbiórkach, biwakach i obozach. Aby gra udała się, musi być wspaniałą przygodą, jej organizator udoskonala ją i pozwala na twórczą fantazję uczestnikom. Harcerska gra musi mieć coś, co ją „poniesie” i nigdy nie wiadomo kiedy i jak się skończy. Finał powinien zaskoczyć jej uczestników i wypaść w momencie, gdy wszyscy są najbardziej rozgrzani.
BIEGI HARCERSKIE
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
BIEGI HARCERSKIE BIEGI HARCERSKIEBiegi harcerskie cieszą się wielkim wzięciem, a to z powodu wielkiej rozmaitości ćwiczeń, szeregu niespodzianek, emulacji między poszczególnymi grupami i tej ufności w siebie, że zadania, choćby najtrudniejsze, potrafi się wykonać, bo wszystkie przeszkody są ułożone właśnie na miarę sił zastępu Tak pisał Zygmunt Wyrobek, doświadczony pedagog i wychowawca harcerzy w książce pt. Harcerz w polu, wydanej w 1926 r., w dwa lata po zlocie skautów w Kopenhadze, gdzie narodził się bieg harcerski.
ZASTĘP SWOJSKA WIARA
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
ZASTĘP SWOJSKA WIARA HARCERSKA RODZINA - ZASTĘP   Zastęp, to harcerska rodzina. Ale różne bywają rodziny - jedne się kochają, inne stale kłócą. Wy dążyć powinniście do tego, aby być rodziną wzorową, maksymalnie zżytą, rozumiejącą się bez zbędnych słów. A przede wszystkim rodziną trwałą.
DOBRE RADY
Data wpisu: 22-10-2016 | Dział:
DOBRE RADY JEDZIEMY NA BIWAK Każda drużyna harcerska uważa za punkt honoru przynajmniej raz w czasie roku harcerskiego wybrać się na biwak. Jeśli harcerzy nie stać na zimowisko, to bardzo często zdarza się to podczas ferii zimowych. Często drużyna jedzie na biwak, bo będzie można się powygłupiać, a może przy okazji coś ciekawego się wydarzy. A to chyba nie tak powinno być.
HONOROWY KODEKS PODCHODÓW OBOZOWYCH
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
HONOROWY KODEKS PODCHODÓW OBOZOWYCH Honorowy Kodeks Podchodów  1. Lista jednostek harcerskich będących sygnatariuszami Kodeksu dostępna jest na stroniewww.podchody.scouting.pl. Dodatkowym znakiem, że drużyna harcerska stosuje Honorowy Kodeks Podchodów jest zielona bandera lub tablica z symbolem złotej trąbki wywieszona w widocznym miejscu obozu.
KODEKS HONOROWY NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Data wpisu: 22-10-2016 | Dział:
KODEKS HONOROWY NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA IDEA KODEKSU  Kto może być sygnatariuszem kodeksu? Sygnatariuszami kodeksu mogą być wyłącznie drużyny lub inne jednostki harcerskie organizujące własne obozy (podobozy). Podpisanie kodeksu dokonuje się poprzez wpisanie nazwy jednostki harcerskiej oraz terminu i adresu organizowanego przez nią obozu na stronie www.podchody.scouting.pl 
JAK ZORGANIZOWAĆ PRZYRZECZENIE HARCERSKIE
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
JAK ZORGANIZOWAĆ PRZYRZECZENIE HARCERSKIE Kilka rad dotyczących organizacji Przyrzeczenia Harcerskiego.Należy pamiętać, że Przyrzeczenie składa się raz w życiu i powinien być to moment, który na trwałe utkwi w pamięci "głównego bohatera". Mniej istotna jest tu oprawa, najistotniejsze jest wytworzenie odpowiedniej atmosfery. Jeśli Przyrzeczenie odbywa się przy ogniu. Dobrze, gdy drużynowy lub ktoś emocjonalnie związany z harcerzami, powie kilka słów o tym, co kryje w sobie krzyż.
STRUKTURA ZHP - SZNURY FUNKCYJNE
Data wpisu: 07-06-2018 | Dział:
STRUKTURA ZHP - SZNURY FUNKCYJNE STRUKTURA ZHP - SZNURY FUNKCYJNESznury funkcyjne są statutowym oznaczeniem funkcji pełnionej w Związku Harcerstwa Polskiego. Kolorem, kształtem i sposobem noszenia dzielą się na funkcje pełnione na różnych poziomach organizacyjnych-drużyny i szczepu, hufca, chorągwi i władz naczelnych.
PIONIERKA - KUCHNIE POLOWE
Data wpisu: 22-10-2016 | Dział:
PIONIERKA - KUCHNIE POLOWE Na IIo wtajemniczenia harcerki i harcerze ze szczepu, realizując zadanie „Pionierka”, budują kuchnię polową.Zadanie jest dość łatwe. Dysponuje się dużą ilością czasu i możliwością skorzystania z wielu sposobów. Należy zwrócić uwagę na optymalne dobranie parametrów: drzewca, wysięgnika, przeciwwagi do kija, na którym spoczywa garnek (na drzewcu zawiesza się garnek/kociołek  z zawartością, którego waga wynosi ok. 15-20 kg). Przeciwwaga, a także zabezpieczenie wysięgnika musi być proporcjonalnie cięższe od garnka z wodą nad ogniskiem.
OGNISKA
Data wpisu: 05-12-2013 | Dział:
OGNISKA OGNISKA1.Traperskie (Gwiazda):Jest to ognisko, w którym leży kilka patyków stykających się swymi początkami w środku paleniska. Palą się tylko one a kiedy opadnie żar dosuwa się patyk do środka tak, by paliła się jego kolejna część. Ognisko daje odrobinę ciepła, niewiele światała i dymu. Idealne np. na próbę trzech piór do ogrzania się w nocy - zagotowania małej ilości wody.
PIONIERKA NA IIO WTAJEMNICZENIA
Data wpisu: 13-12-2013 | Dział:
PIONIERKA NA IIO WTAJEMNICZENIA PIONIERKA – ODPOWIEDZI   1. Wymień 10 narzędzi, które potrzebne są na obozie, biwaku do wykonania prac pionierskich:młotek, saperka, piła, finka, siekierka, śrubokręt, wiertarka, kombinerki, drabina, miarka, obcęgi, kluczfrancuski, scyzoryk, klucz nasadowy, kilof, nitownica.
Węzły
Data wpisu: 22-10-2016 | Dział:
Węzły

29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele"

29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

Krąg Instruktorski "Dęby"

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Dolnośląska
Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica 
tel./fax: +48 748520179
e-mail: swidnica@zhp.pl
www.swidnica.zhp.pl


Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.